25 ledna, 2010 Categorized under: Nezařazené - No Comment

Martinova škola D&D – 1. lekce (akce)

Začnu s pravidelnou pravidlovou osvětou, jak pro hráče, tak pro PJ, abysme se pak při hraní vyhnuli sporům, co kdo může udělat a co ne a kam kdo vidí a nevidí a kam se může pohnout a kam ne.:-) Navíc už jsme všichni postoupili ve znalosti pravidel na úroveň, kdy už by se i některé věci mohli začít líp využívat nebo vůbec by se mohli začít využívat.:-)

Dnes to bude něco o akcích:

Každý hráč má ve svém tahu k dispozici následující 3 základní akce seřazené dle velikosti:

Standardní akce

Akce pohybu

Menší akce

Standardní akci lze vyměnit za akci pohybu nebo za menší akci.

Akci pohybu lze vyměnit za menší akci.

Žádné jiné výměny nejsou možné.

Kromě těchto akcí má hráč k dispozici volné akce, kterých může teoreticky použít, kolik chce, ale přednášet nějaký monolog z Hamleta přisouboji asi PJ nepovolí. Volné akce lze neomezeně použít i kdykoliv v tazích jiných hráčů či nepřátel.

Jedinou možností, jak navýšit počet akcí ve svém tahu je použití akčního bodu, který lze vyměnit za jednu ze 3 základních akcí. V jednom encounteru lze použít jen jeden akční bod, i kdyby jich bylo nastřádáno více (PJ by měl přidělovat akční body po vybojování několika soubojů nebo po zvládnutí nějakého těžkého úkolu atp.).

Každý hráč má možnost použít několik akcí i mimo svůj tah. Jsou to tyto:

Příležitostný útok

Okamžitá akce nebo okamžité přerušení akce

A již zmiňovaná volná akce

Příležitostný útok použijete, pokud od vás odchází nebo kolem vás prochází nepřítel. Nelze ho použít, pokud nepřítel shiftuje nebo se teleportuje a také ho nelze použít, když je nepřítel donucen nějakou silou se pohnout (je odstrčen, přitažen nebo sklouznut). Také střelecké (ranged) útoky a útoky na území (area) vyvolají útok příležitosti. Při tomto útoku se vždy použije základní útok s tím, co je momentálně v ruce. V tahu jednoho nepřítele ho lze použít vždy jen jednou.

Okamžitá akce je vyvolána nějakým spouštěcím efektem a stejně tak okamžité přerušení akce. Vždy je přesně specifikováno, co ji vyvolá a co sama způsobí.

To by bylo pro dnešek vše a příště se přihlásím z éteru s troškou charakteristik Akce pohybu.

Martin

Leave a Reply